Témakörök

A jelenleg hatályos NAT alapján

5. évfolyam

I. Az informatikai eszközök használata

  • A számítógép felépítése: perifériák (ki- és bemeneti perifériák)
  • A számítógép felépítése, a gépház tartalma; az adattárolás eszközei: HDD, CD, DVD
  • Az operációs rendszer alapjai: alapvető módosítások a számítógépen

A tanuló ismeri a periféria fogalmát és felosztását. Tud példákat mondani mind a kimeneti, mind a bemeneti egységekre. A számítógép legfontosabb perifériái közül ismeri az egeret és a billentyűzetet (részek, funkciók). A tanuló képes megnevezni a gépházban található elemeket (videokártya, alaplap, processzor, tápegység, merevlemez, optikai meghajtó). Ismeri a merevlemezzel kapcsolatos alapfogalmakat (formázás, töredezettség, RPM, kapacitás, működési elv). Az optikai adattárolás folyamatával is tisztában van (a DVD írók működésének alapja). Ismeri a mappa fogalmát (a fájlok tároló objektuma). Képes mappákat másolni, áthelyezni, átnevezni. Ismeri a fájlnév adásának szabályait, s tisztában van a kiterjesztés fogalmával és ezt figyelembe veszi névadásnál.

Képes elkülöníteni a hardvereket és a szoftvereket, s alkalmazni tudja az adattárolás mértékegységeit is. Az operációs rendszert képes a számítógép alapprogramjaként értelmezni, s az alapokat (képernyőkímélő, háttér, felbontás) módosítani.

II. Írott és audiovizuális dokumentumok elektronikus létrehozása

  • Ismerkedés a Microsoft Office Word programmal
  • Ismerkedés a Paint rajzolóprogrammal

Word: A tanuló ismeri a képernyő felépítését, képes új dokumentumot létrehozni, a meglevőt elmenteni az előre megadott helyre. A szövegformázás alapjaival is tisztában van (betűméret, betűtípus, betűszín, szövegelrendezés). Képeket és alakzatokat szúr be a dokumentumba, ezzel is támogatva mondanivalóját. Emellett a képek elrendezései közül a "szoros" és a "négyzetes" opciót tudja használni. Képeit az internetről is le tudja tölteni.

Paint: A tanuló ismeri a képernyő felépítését, képes új dokumentumot létrehozni, a meglevőt elmenteni az előre megadott helyre. Képes az elsődleges és a másodlagos színek funkcióját elkülöníteni, s különleges technikákkal is dolgozni (például festékszóró, vagy olajfesték). Szöveget is hozzá tud adni a képhez, amennyiben szükséges.

III. Algoritmizálás és adatmodellezés

  • Az Imagine Logo használatának alapjai: egyszerűbb parancsok és eljárások
  • Az Imagine Logo használata: paraméterek az utasításokban

  • A tanuló ismeri az előre / hátra / jobbra / balra / tollszín / tollvastagság parancsokat. Képes négyzetet, öt / hat / hét / nyolc / kilenc / tíz oldalú sokszöget rajzolni az osztási szabállyal. Képes olvasni a bonyolultabb ábrákról, rajzokról. Paraméterrel tudja ellátni a hiányos utasításokat, s tisztában van ennek fogalmával.

IV. Információkeresés, információközlési rendszerek

  • Az internet; a keresés elméleti és gyakorlati alapjai. Egyszerű és összetett keresések
  • Adatbázisok az interneten

A tanuló ismeri az internet fogalmát, s tisztában van a tematikus és a kulcsszavas keresés különbségével. Tud felsorolni böngészőprogramokat az ismertebbek közül (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari). Az általa választott keresőprogram segítségével megtalálja a számára szükséges információkat.

A tanuló képes az interneten található adatbázisok (busz-, vagy vonat menetrend, könyvtári kereső adatbázis) keresőiben eligazodni, képes megtalálni az őt érdeklő elemeket (buszjáratok, könyvek). 

Megjegyzés: Ebben az életkorban nem feladat az információk helyességének ellenőrzése, ezért a feladatlapokon szereplő kérdések úgy lettek megalkotva, hogy azok mindig aktuálisak, illetve könnyen megkereshetők, ha jó feltételeket adnak meg a versenyzők.


6. évfolyam

I. Az informatikai eszközök használata

  • Az adattárolás mértékegységei, a merevlemezzel kapcsolatos alapfogalmak
  • A monitor és a nyomtató, mint kimeneti perifériák
  • A fájlkiterjesztések alapjai

A tanuló képes átváltani az adattárolás mértékegységeit, s az előző évben tanultak mellett a merevlemezzel kapcsolatban ismeri a partíció, a fizikai, és a logikai meghajtó fogalmát is. A monitor - mint a legfontosabb kimeneti periféria - alapjaival is tisztában van, úgy, mint felbontás, képátló, CRT, LCD, LED monitorok. Ismeri a mátrix nyomtató, a tintasugaras nyomtató és a lézernyomtató közötti különbségeket.

Ismeri a legfontosabb fájl kiterjesztéseket (exe, docx, jpg, mp3, mp4, avi,flv, ...).

Meg tudja nevezni a fontosabb csatlakozókat.

II. Írott és audiovizuális dokumentumok elektronikus létrehozása

  • Microsoft Office Word - túl az alapokon (táblázatok a szövegben, karakterszintű formázás, felsorolás és számozás)

Word: Az előző évben tanultak mellett már táblázatokat is képes létrehozni a tanuló, ezeket formázni és szükség esetén módosítani tudja a dokumentum átrendezése nélkül. A szövegstílusokat (Címsor 1, Címsor 2, Cím) is ismeri és alkalmazza. Képes felsorolásokat és számozásokat létrehozni, egymástól függetlenül is.

III. Adatkezelés, adatfeldolgozás, információmegjelenítés

  • Adatok csoportosítása, értelmezése; megjelenítés a szövegszerkesztőben

A tanuló egy forrásfájl segítségével képes alkalmazni a szükséges módosításokat a megfelelő helyeken ahhoz, hogy a megjelenített információk részegységei (kép, táblázat, szövegstílus) egymást erősítsék.

IV. Algoritmizálás és adatmodellezés

  • Összetett alakzatok szétbontása; többparaméteres eljárás készítése (2 paraméter)

Az előző években tanultak mellett két paramétert is fel tud használni a tanuló az eljárások során.

V. Egyszerűbb folyamatok modellezése

  • Algoritmus fogalma, ezek szöveges és rajzos megfogalmazása, értelmezése

A programozás elválasztása az Imagine Logo programtól. Utasítás és döntési csomópontok megkülönböztetése. Egy egyszerű folyamat lemodellezése.

VI. Információkeresés, információközlési rendszerek

  • Adatbázisok az interneten

A tanuló képes az interneten található adatbázisok (busz-, vagy vonat menetrend, könyvtári kereső adatbázis) keresőiben eligazodni, képes megtalálni az őt érdeklő elemeket (buszjáratok, könyvek).


7. évfolyam

I. Az informatikai eszközök használata

  • A vírusok és típusaik. Védekezés a vírusok ellen. Vírusirtók.

Az operációs rendszer fogalma mellett a tanuló az adatvédelem és a vírus fogalmával is tisztában van. Képes példát mondani modern vírusirtóra (ESET Nod32, Panda, AVG, Avast), ezek felépítését ismeri és tudja használni, Ismeri a vírusirtó programok fontosságát.

II. Írott és audiovizuális dokumentumok elektronikus létrehozása

  • Microsoft Office Word - túl az alapokon (térközök, sorközök, effektusok a szövegben, bekezdésformázás, tabulátorok)
  • Microsoft Office PowerPoint (diák hozzáadása, animációk, képek, táblázatok)
  • Microsoft Office Excel (a munkafüzet fogalma, felépítése, adatbevitel és -módosítás, sorok, oszlopok beszúrása, képletek)

Word: A tanuló tisztában van a térköz és a sorköz fogalmával, ezek bekezdésre gyakorolt hatásaival. Képes minden bekezdést akár külön megformázni, a tabulátortípusokat (bal, jobb, decimális) és a behúzásokat (bal, jobb, függő, első sor behúzása) alkalmazni.

PowerPoint: A tanuló ismeri a program felépítését, funkcióit. Képes új diát hozzáadni a bemutatóhoz, a szöveget és a képeket animálni, s szükség esetén táblázatokat is beszúrni.

Excel: Ismeri a program felépítését és funkcióit. Tisztában van az alapműveleti képletekkel (szorzás, osztás, összeadás, kivonás).

III. Adatkezelés, adatfeldolgozás, információmegjelenítés

  • A HTML nyelv alapjai FrontPage, vagy jegyzettömb programban (betűtípus, betűméret, háttér, igazítás, táblázat, kép)

A tanuló egy jegyzettömb, vagy a FrontPage segítségével képes létrehozni saját weboldalát, melybe táblázatot, képet és színes szöveget helyez el.

IV. Algoritmizálás és adatmodellezés

  • Szelekció a LOGO-ban

V. Egyszerűbb folyamatok modellezése

  • Egyszerű matematikai feladatok megoldása

Szöveg alapján algoritmusok rajzolása, csomópontok megadása.

VI. Az információs technológián alapuló kommunikációs formák(4.2.)

  • Az internet rövid története

A tanuló ismeri az internet történetének főbb állomásait, kialakulását, elterjedését.

VII. Az információkezelés jogi és etikai vonatkozásai (5.1.)

  • Veszélyek az interneten

A tanuló tisztában van vele, hogy az interneten nem minden weboldal megbízható. Személyes adatainak védelméről gondoskodik, s ha szükséges az információkat össze tudja vetni egy megbízható forrással. Az első ponthoz csatlakozva tudja, hogy néhány fájl vírusos lehet, így letöltésekor fokozott figyelemmel jár el.


8. évfolyam

I. Az informatikai eszközök használata

  • Hogyan vásároljunk számítógépet? - Gépünk fontosabb paraméterei
  • A BIOS (Basic Input Output System)
  • Operációs rendszer telepítése

A tanuló ismeri a számítógép fő alkatrészeinek paramétereit, ez alapján képes kiválasztani a megfelelő eszközt célja eléréséhez. Az előre összeállított konfigurációk közül is képes kiválasztani a számára leginkább megfelelőt. Figyelem: ebben az életkorban még nem követelmény a számítógép összeállításának menete. A kérdések csupán az egyes részegységekre vonatkoznak.

A tanuló ismeri és be tud lépni a számítógép Alapvető Bemeneti és Kimeneti Rendszerébe (BIOS). Tisztában van vele, hogy itt tárolja a számítógép például a dátumot, illetve a bootolási sorrendet is. Tudja, hogy ezeknek az adatoknak a szakszerűtlen módosítása rendszerösszeomlást okozhat.

A tanuló képes elindítani egy egyszerű, modern (Windows 7, vagy Windows 8) operációs rendszer telepítését, s követni a képernyőn megjelenő utasításokat. El tudja dönteni, a merevlemez mely partíciójára kerüljön a program (amennyiben van ilyen lehetőség).
Figyelem: ebben az életkorban még nem követelmény az operációs rendszer telepítése előtti formázás / partíciótörlés / új partíciók létrehozása. A tájékozottabb tanulók lehetséges, hogy ismerik ezeket az eljárásokat, de a verseny nem követeli meg őket.

II. Írott és audiovizuális dokumentumok elektronikus létrehozása

  • Microsoft Office Word - Önálló dokumentum készítése. Oldalszámozás, élőfej, élőláb
  • Microsoft Office PowerPoint (önálló bemutató létrehozása), akciógombok
  • Microsoft Office Excel (bérelszámolás, vagy leltár készítése), diagramok

Word: A tanuló az előző évek ismeretein túl képes tartalomjegyzéket, élőfejet, élőlábat és oldalszámozást használni saját, önállóan elkészített dokumentumában. Lassan eljut arra szintre, hogy pontos utasítások nélkül is esztétikussá, átláthatóvá és funkcionálisan megfelelővé tudja tenni dokumentumát.

PowerPoint: A tanuló ismeri az akciógombok szerepét, működését, s ezt funkcionálisan be tuja építeni önállóan készített bemutatójába. Képekből, alakzatokból is képes akciógombot létrehozni. Ezt fel tudja használni a bemutató lejátszása során.

Excel: A tavalyi ismereteket szintetizálva nyers forrásfájlból képes a tanuló leltárt, vagy bérelszámolást létrehozni (az alapképletek alkalmazásával) és ebből diagramokat készíteni.

III. Adatkezelés, adatfeldolgozás, információmegjelenítés

  • Önálló weboldal készítése

A tanuló egy jegyzettömb, vagy a FrontPage segítségével képes létrehozni saját weboldalát főbb paraméterek megadása nélkül, témamegjelöléssel.

IV. Az információs technológián alapuló kommunikációs formák

  • Az internet jövője

A tanuló ismeri az internet legmodernebb felhasználási területeit (más bolygók és az űr felfedezése, domotika, robotok, virtuális valóság, ...) és képes jóslatokat tenni a jövő technológiáját illetően. Érti és tudja, hogy az internet most már nem egy lehetőség, hanem olyan eszköz, amelynek kiesése megbénítaná a jelenlegi civilizációk többségét.

VI. Az információkezelés jogi és etikai vonatkozásai

  • Veszélyek az interneten

A tanuló az előző évek ismereteiből kiindulva képes a helyén kezelni a közösségi médiát és a személyes adatai védelméről is gondoskodik. Ismeri a titkosítás alapfogalmait, és a jelszóválasztás általános érvényű kritériumait is. Egy új weboldalra történő regisztrációkor képes helyes döntést hozni a személyes adatai védelme érdekében. Az adatvédelem témakörét most már összességében szemléli (dokumentumok, személyes adatok védelme, a számítógépen levő programok védelme, stb.)


© 2016 Kecskeméti Széchenyivárosi Arany János Általános Iskola, 6000 Kecskemét Lunkányi János utca 10
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el